Diyanet Görüşü

Online mezar ziyareti ve sevdiklerinizin adına ağaç bağışı yapılması hakkında Diyanet Başkanlığı’nın 16 temmuz 2019 tarih’inde Diyanet ALO FETVA Hattından Alınan Görüşüdür ;

SORU: Ölülerimizin fotoğraflarını ya da mezar resimlerini internete yüklesek onlara bakarak internetten dua ve sureler okunsa dua sonunda amin dersek sevap olurmu ? Dua ölüye ulaşır mı? Aynen mezar başında ziyaret anlamına gelir mi?

CEVAP: Bu çok güzel bir davranıştır. Niyet önemlidir , yaptığınız dua kabul olunur ve mezardaki kişi bu duadan memnun olur. Duayı okutup amin diyen kişi de rahatlar ve amin diyerek duayı onaylar, duaya iştirak etmiş olur.

SORU: Ölü adına ağaç dikmek sevap mıdır? Sadaka-i cariye sayılır mı?

CEVAP: Ölü adına ağaç dikmek çok hayırlı bir iştir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ağaç dikmeyle ilgili hadisleri vardır. Peygamber Efendimiz (SAV) de mezara ağaç dikmiştir. Ağaç yaşadığı müddetçe ölüye ve dikene sevap yazılır. Ağaç dikmek sadaka-i cariyedir ; keşke herkes kaybettikleri yakınları için – böyle hayırlı bir iş olan – ağaç dikse hem ölüye hem kendisine hemde dünyanın geleceğine faydalı bir katkı sağlamış olur.

SORU: İnternet üzerinden Peygamber Efendimiz (SAV)’in ve şehitlerimizin mezarlarını görüntüleyip dualar okumak ve amin demek sevap mıdır?

CEVAP: Kesinlikle güzel ve hayırlı bir iştir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ve şehitlerin mezarlarını ziyarete gidemeyenler için bir fırsattır. Bu kutsal mekanları hatırlama adına sevaptır. Okunan duaları dinlemek ve amin deyip iştirak etmek güzel bir olaydır. B u niyetlerin hepsi de halis niyetlerdir.